بقایای ماموت یافت شده در بیله سوار جزو نادرترین فسیل‌های جهان است

بقایای ماموت یافت شده در بیله سوار جزو نادرترین فسیل‌های جهان است

مینا داودی
| دوشنبه, ۳۰ آذر ۹۴ ساعت ۰۸:۰۰

استاد دانشگاه‌های استان زنجان و دانش آموخته فسیل شناسی از دانشگاه هلسینکی فنلاند گفت: بقایای ماموت یافت شده در منطقه بیله سوار مغان جزو نادرترین فسیل‌ها در جهان به شمار می رود.

به نقل از روابط عمومی میراث فرهنگی استان اردبیل ، دکتر مجید میرزایی افزود:

قدمت زیست این جانور باستانی گیاه خوار به دوران کواترنری و هولوسن برمی‌گردد که مناسب با شرایط اقلیمی آن دوره در این منطقه می زیسته‌اند.

وی بیان کرد:

این گونه تحقیقات نیازمند تجمیع یافته‌های متنوعی است که در کنار آن باید از اظهار نظرهای دقیق و تخصصی استادان و محققان زیست شناسی، زمین شناسی، باستان شناسی و گیاه شناسی استفاده کرد.

این محقق فسیل شناس گفت:

با توجه به رسوبات مشاهده شده در دشت مغان پیش از این آثار و بقایای باقی مانده از یک جانور باستانی مربوط به دوره چهارم زمین‌شناسی به طور کامل مشخص بوده و به راحتی می توان از این آثار و بقایای باقی مانده برای تحقیقات و بررسی‌های دقیق‌تر استفاده کرد.

میرزایی با اشاره به مشاهده آثاری از فسیل فیل در منطقه مغان حدود یک دهه پیش، بیان کرد: بقایای باقی مانده از سنگ واره یافت شده در اکتشاف اخیر به دلیل قابل مشاهده بودن بسیاری از زوایای آن بسیار متفاوت از آثار فیل کشف شده در یک دهه گذشته است. وی با بیان اینکه بقایای عاج ماموت یافت شده و رسوبات موجود در کنار آن نشان می دهد که فاصله زمانی بین دو میلیون تا ۳۰۰ سال می تواند در ارزیابی های بعدی به اثبات برسد، یادآور شد:

درمورد بیان زمان دقیق آثار کشف شده می توان گفت این آثار متعلق به اواخر دوره یخچال هستند.

استاد دانشگاه های استان زنجان گفت:

تلاش ما بر این است تا آثار کشف شده در این منطقه را با کمک متخصصان مربوطه، بیش از این مورد تحلیل و بررسی قرار دهیم تا به نتایج تحقیقاتی دقیق تر و مطلوب تری از بررسی های باستان شناسی و دیرین جانورشناسی برسیم.

وی گفت: با توجه به جمع آوری نمونه هایی از سنگ واره این جانور باستانی برای تحقیق و شناسایی دقیق تر، در بررسی های اولیه مشخص شد که فسیل ها مربوط به یک نوع فیل بزرگ بدون پشم (ماموت) مختص نواحی جنوبی و گرمسیر است. وی ادامه داد:

احتمال می رود این فیل ها در مناطقی از کشورهای ایران و ترکیه می زیسته اند و با ماموت های شمالی و پشم دار مختص نواحی سردسیر سیبری متفاوت هستند.

بقایای ماموت عظیم الجثه چهارشنبه گذشته در منطقه 'پولادلو قویوسی' بیله سوار مغان در شمال استان اردبیل کشف شد. منبع: ایرنا

برچسب‌ها توریسم

دیدگاه  

    تبلیغات