دریاچه‌های صورتی؛ رنگ آمیزی اسرارآمیز طبیعت

دریاچه‌های صورتی؛ رنگ آمیزی اسرارآمیز طبیعت

علی نظرپور
| چهار شنبه, ۷ مرداد ۹۴ ساعت ۰۹:۰۷

دریاچه‌ها اغلب با توجه به طبیعت و اکوسیستم ویژه‌ای که دارند مورد توجه‌ گردشگران زیادی هستند. گاهی تعدادی از این دریاچه‌ها از ویژگی خاصی هم برخوردار هستند. به طور مثال دریاچه‌های صورتی رنگی مانند هیلْیر و رتبا با رنگ صورتی و به شدت دل‌فریب‌شان مورد توجه خاص گردشگران زیادی قرار گرفته‌اند.  در ادامه با کجارو همراه باشید.

دریاچه‌های صورتی بسیار شگفت‌انگیز هستند. البته تنها تعداد معدودی دریاچه‌ی صورتی رنگ در جهان وجود دارد اما همه‌ی آن‌ها شور و بسیار مسحور کننده هستند.

دریاچه‌ی رِتبا

دریاچه‌ی رتبا (Retba) یا لَک رز ( Lac Rose) مکانی غیر معمول در کشور سنگال است. رنگ صورتی آب این دریاچه در اثر وجود نوعی جلبک آب شور به نام Dunaliella به این شکل در آمده است. با این وجود برای شناگران هیچ مشکلی به وجود نمی‌آورد. این دریاچه به شدت شور است. در واقع درجه‌ی شوری آب این دریاچه را ۴۰ درصد تخمین می‌زنند. شوری آن به حدی است که به راحتی می‌شود روی آب شناور ماند. به نوعی دیگر بخواهیم بیان کنیم می‌شود گفت که شوری آن با دریای مرده یا بحرالمیت مقایسه می‌شود. رنگ صورتی آب این دریاچه به طرز ویژه‌ای در فصل‌های بارانی روشن‌تر است.

wpid-retba_lake4.jpg wpid-retba_lake.jpg wpid-retba_lake2.jpg wpid-retba_lake3.jpg

دریاچه‌ی هیلیر(hillier)

هیلیر دریاچه‌ی صورتی رنگ دیگری است  که در مجمع‌الجزایرRecherche واقع در استرالیای غربی قرار دارد. رنگ صورتی این دریاچه به صورت دائمی است و هیچ وقت حتی اگر آب آن را در ظرف بریزید ناپدید نمی‌شود. این دریاچه مرموز است. دانشمندان هنوز علل مشخص و قابل اطمینانی برای رنگ صورتی و زیبای این دریاچه پیدا نکرده‌اند. اگرچه حدس می‌زنند به خاطر وجود جلبک Dunaliella و هلیوباکتریوم(halobacterium) باشد.

دریاچه‌ی هیلیر

دریاچه‌ی هیلیر

wpid-hillier_lake.jpg Top-Australia-Lake-Hillier-Photo-by-Ockert-Le-Roux-740x493

دریاچه‌ی صورتی

دریاچه‌ی صورتی رنگ دیگر، دریاچه‌ای است که در میان منطقه‌ی Goldfields-Esperance در استرالیای غربی واقع شده است. آب این دریاچه برخلاف دریاچه‌ی هیلیر همیشه به رنگ صورتی نمی‌ماند‌ و رنگ آن به سبب وجود جلبک، هلیوباکتری و میگوها است.

wpid-pink_lake_australia.jpg

به نظر شما خوانندگان کجارو کدام یک از این دریاچه‌ها زیباتر هستند؟

منبع: placestoseeinyourlifetime

مطالب مرتبط:

    برچسب‌ها

    دیدگاه  

      تبلیغات