همکاری ایران و بلغارستان در زمینه میراث فرهنگی

تیم کجارو | چهار شنبه, ۹ دی ۹۴ ساعت ۱۷:۰۰

ایران و بلغارستان براساس یادداشت تفاهم پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری و دانشگاه صوفیا بلغارستان برای یک دوره پنج‌ساله درزمینه های گوناگون میراث فرهنگی همکاری می‌کنند.

 دراین یادداشت تفاهم که به امضای سیدمحمد بهشتی رئیس پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری و آتاناس کرجیکوف رئیس دانشگاه صوفیا بلغارستان رسید، طرفین در زمینه‌های تبادل پژوهشگر، کارشناس و متخصص به منظور ایجاد فرصت‌های مطالعاتی، تبادل تجربی و دانش فنی، پژوهشی، باستان‌شناسی ومطالعات میان‌رشته‌ای همکاری می‌کنند.

از دیگر مفاد این یادداشت تفاهم می توان از حفاظت و مرمت و ارائه خدمات پژوهشی در قالب کارگاه‌های مشترک برای تبادل تجارب و انتقال دانش فنی، تاریخ شامل پژوهش در اسناد تاریخی و کتابخانه‌ای، تاریخ معماری و معماری دست کند، زبان‌شناسی و زبان‌های باستانی، انسان‌شناسی به ویژه قوم‌شناسی، انسان‌شناسی تصویری و انسان‌شناسی شهری و مطالعات کتیبه‌شناسی و ... نام برد.

در این یادداشت تفاهم شرایط همکاری برای هر یک از فعالیت‌های مشخص‌شده در یادداشت، در قالب توافقات اجرایی جداگانه به این تفاهم‌نامه ضمیمه می‌شود.

همچنین پروژه‌های پیشنهادی توسط یک کارگروه نظارتی شامل رئیس پژوهشگاه، رئیس دانشگاه و یا نمایندگان رسمی آنها و همچنین نماینده‌های پژوهشکده‌ها و گروه‌های مرتبط در رابطه با موضوع همکاری بررسی و نهایی خواهد شد.

کارگروه نظارتی همچنین بر اجرای این یادداشت تفاهم نظارت داشته و نتایج فعالیت‌های پژوهشی و آموزشی را به صورت سالانه به همراه تصمیم گیری در باره پروژه‌های سال بعد بررسی می کند.

طرفین در تامین مالی پروژه‌های مشترک پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری و دانشگاه صوفیا بلغارستان و مورد تایید کارگروه نظارتی مشارکت خواهند داشت و درمورد پروژه‌های اضطراری نیز کارگروه نظارتی بررسی و تصمیم‌گیری خواهد کرد.

هرگونه اختلافات ناشی از اجرا یا تفسیر بندهای این یادداشت تفاهم، با مذاکره و رایزنی مقام‌های صلاحیت‌دار و مجاری دیپلماتیک حل خواهد شد.

یادداشت تفاهم همکاری میان پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری و دانشگاه صوفیا بلغارستان برای یک دوره پنج‌ساله منعقد و پس از این مدت برای یک دوره پنج‌ساله دیگر تمدید خواهدشد مگر آنکه یکی از طرفین فسخ آن را به طور کتبی به اطلاع طرف دیگر برساند.

منبع: خبرگزاری مهر

برچسب‌ها میراث فرهنگی

دیدگاه  

    تبلیغات