کوه‌های مریخی (مینیاتوری) – چابهار - ترکیبی از شن‌های قرمز در قلب طبیعت

فرشته کمال منش | سه شنبه, ۸ دی ۹۴ ساعت ۲۳:۳۰

سراسر کشور زیبا، پهناور و چهارفصل ایران مکان‌ها و مناظر دیدنی بسیاری وجود دارد که دیدن هر یک از آن‌ها خود به‌تنهایی تجربه ارزشمندی است. با کجارو همراه باشید تا با یکی از مناظر طبیعی منحصربه‌فرد در ایران آشنا شویم.

واقع در مسافت ۴۰ تا ۵۰ کیلومتری از چابهار، کوه‌هایی هستند که به کوه‌های مریخی شناخته می‌شوند. این کوه‌ها به موازات دریای عمان کشیده شده‌اند (دریای عمان از کاچو شروع شده و تا نزدیکی خلیج گواتر ادامه دارد). این کوه‌های مینیاتوری بسیار زیبا هستند و به‌عنوان نماد پدیده جغرافیایی مورفولوژیکی بی‌نظیری از این ناحیه از کشور هستند.

کوههای مریخی

در گذشته کوه‌های مریخی، زیر انبوهی از خاک دفن و سپس با گذشت زمان بسیار زیادی دوباره ظاهر شدند. طرح‌های هندسی این کوه‌ها با فرسایش سریع خاک که بر اثر باد و باران رخ داده، به وجود آمده‌اند به‌گونه‌ای که انگار نقاشی آن‌ها را کشیده و حک کرده است. جالب توجه است که این پدیده از رشد گیاهان در این ناحیه جلوگیری می‌کند.

کوه های منحصر به فرد

این کوه‌ها بریده بریده هستند، طرح‌های ناشناخته‌ای دارند و به خاطر شرایط غیرمعمول‌شان هیچ پوشش گیاهی ندارند.

کوه‌های مریخی زیبا و خاص در جاده گویتر (goiter) چابهار از زیباترین مناطق طبیعی ایران قرار دارند که توجه کمی معطوف آن‌ها شده است. این‌ کوه‌ها جز طبیعت سیستان و بلوچستان و نزدیک به دریای عمان هستند.

چابهار

کوه‌های مریخی رسوبی هستند و تصویری از سطح کره ماه را به ذهن انسان تداعی می‌کنند. این کوه‌ها به‌دلیل فرسایش خاک، شیارشیار هستند. این کوه‌ها با داشتن رنگ سفید در برخی قسمت‌ها و پوشش گیاهی بسیار کم اطراف‌شان، با گرمای بالا و هوای شرجی و مرطوب، منظره‌ و محیطی رویایی را در ذهن هر بیننده‌ای تداعی می‌کنند.

منبع:cambridgeincolour

myenglishclub

 

مطالب مرتبط:

    برچسب‌ها طبیعت

    دیدگاه