بیابان لوت در آستانه ثبت جهانی شدن

مینا داودی | جمعه, ۴ دی ۹۴ ساعت ۱۱:۱۲

معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور خبر از ثبت جهانی بیابان لوت به عنوان اولین اثر طبیعی ایران داد.

مرتضی رحمانی موحد -  معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور روز چهارشنبه در آئین آغاز عملیات اجرایی مجتمع رفاهی و گردشگری سیرجان گفت: «این اتفاق مهم به همراه ثبت جهانی قنات‌های ایران در نشست آتی کمیته میراث جهانی یونسکو مطرح خواهد شد که در نهایت سبب می‌شود استان کرمان پنج اثر در فهرست میراث جهانی به خود اختصاص دهد.»

استان کرمان دارای استعدادهای بالقوه و بالفعل گردشگری در کنار تاریخ کهن است، به گون‌های که تاکنون سه اثر شامل ارگ بم، باغ شاهزاده ماهان و روستای صخرهای میمند از این  استان در فهرست میراث جهانی به ثبت رسیده و پرونده ثبت قنات‌ها و کویر لوت استان کرمان نیز در انتظار ثبت جهانی است. 

وی با اشاره به قرار گرفتن ایران در صدر مقاصد گردشگری جهان توسط نشریات تخصصی گردشگری افزود: «این موضوع نوید بخش رشد چشمگیر ورود گردشگران خارجی به کشور است. پس از توافق وین تلاش دولت تدبیر و امید بر آن بوده تا تصویر مطلوبی از ایران در برابر دیدگان گردشگران خارجی ایجاد کند و سازمان میراث فرهنگی کشور نیز اقدامات موثری در برنامه ششم توسعه انجام داده است. صنعت گردشگری مولد است و بن بست ندارد که می‌تواند خود را در جامعه تکثیر کرده و به سرعت در درون جامعه گسترش یابد.»

موحدی آمار و ارقام جالبی را نیز ارائه کرد: «درصد تولید ناخالص داخلی کشورهای جهان از صنعت گردشگری است و ۶،۵ درصد تولید ناخالص ایران به صنعت گردشگری باز میگردد که در اشتغالزایی نقش مهمی دارد. اگر بخواهیم زندگی مردم و امور جامعه را مدیریت کنیم به راحتی نمیتوان از جایگاه صنعت گردشگری چشم پوشی کرد. کشور ما با بهرهمندی از ظرفیتهای زیاد و بی نظیر در عرصه میراث فرهنگی، صنایع دستی و ظرفیتهای مردمی میتواند در عرصه گردشگری نقش مهمی را ایفا کند زیرا برخی از جاذبه‌های موجود در کشور از جمله کویر مورد توجه بسیاری از مردم دنیاست.»

معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری افزود:

در استان کرمان نیز علاوه بر آثار ثبت جهانی، آثار طبیعی، تاریخی، گردشگری و تنوع اقلیمی و فرهنگی از جاذبههای اصلی برنامهریزی در حوزه گردشگری است. شهرستان سیرجان نیز با بهرهمندی از محورهای مواصلاتی، یک مرکز اقتصادی مهم است که با اقتصاد زیر زمینی و رو زمینی به صورت ترکیبی، به عنوان یک مزیت در منطقه در آمده است. همدلی، همزبانی و همراهی مسئولان، مردم و مدیران اجرایی در استان کرمان که زیر سقف مدیریت ارزشی استان انجام وظیفه میکنند یکی از مزیتهای اصلی این استان است. توسعه و ارتقای صنعت گردشگری موجب توسعه نشاط، پویایی، سلامت، اشتغال و توسعه همه جانبه یک منطقه می‌شود.

وی به پروژه ساخت بزرگترین مجموعه تفریحی و گردشگری سیرجان اشاره کرد و گفت:

استان کرمان نیازمند احداث چنین پروژههای بزرگی است تا بتواند پاسخگوی بخشی از نیاز گردشگران داخلی و خارجی باشد. ورود گردشگران خارجی به استان کرمان در دولت تدبیر و امید ۳۰ تا ۳۵ درصد رشد داشته است که امیدواریم این روند همچنان ادامه داشته باشد. 

مجتمع گردشگری و رفاهی سیرجان با زیربنای ۶۲ هزار مترمربع ساخته میشود که دارای تالارهای چند منظوره، مراکز خرید، سینما، سالنهای ورزشی و مجموعههای تفریحی است. 

عملیات اجرایی این مجموعه در سفر یک روزه استاندار کرمان به شهرستان سیرجان در ۱۷۵ کیلومتری غرب کرمان آغاز شد.

منبع: ایرنا

برچسب‌ها کرمان

دیدگاه  

    تبلیغات