۱۰ ایده سفر یک‌روزه از تهران (قسمت دوم: شرق)

۱۰ ایده سفر یک‌روزه از تهران (قسمت دوم: شرق)

مینا داودی
| شنبه, ۱۰ فروردین ۹۸ ساعت ۲۰:۰۰

سفر و ماجراجویی حتما به معنی ۴ تا ۵ روز وقت گذران در یک شهر دیگر و با ساعت‌ها رانندگی نیست. اگر شما هم جز افرادی هستید که چندان فرصتی برای ماجراجویی ندارید و از در خانه ماندن آخر هفته‌ها برای‌تان خسته کننده است، در این مقاله ۱۰ ایده سفر یک روزه از تهران را بخوانید. در قسمت اول، مقاصد غرب تهران را معرفی کردیم و در قسمت‌های بعدی به جهات شمال و جنوب می‌پردازیم. با کجارو همراه باشید.

فشم

فشم یا شهر اوشان-فشم-میگون یا همان شهر قصران (معرب کوهسران) ادر بخش رودبار قصران شهرستان شمیرانات قرار دارد و در گفتار عامیانه بیشتر با نام اوشون-فشم مشهور است. شهرستان شمیران که مشتمل از چهار شهر تجریش، لواسان، شمشک و فشم است در حال حاضر منطقه یک شهر تهران را تشکیل می‌دهند. اوشان-فشم-میگون (قصران) باغ شهری در ۲۵ کیلومتری شمال شرقی شهر تهران با مرکزیت فشم و در مسیر جاده لشگرک قرار گرفته. اوشان، فشم و میگون دارای باغ‌های میوه بسیار هستند و هوای آن در بهار و تابستان معتدل است. برای رسیدن به فشم، از بزرگ‌راه شهید زین‌الدین به‌سمت شرق بروید و از طریق بزرگ‌راه شهید باقری به بزرگ‌راه شهید بابایی و به جاده‌ی لشکرک و از آنجا به فشم بروید.

فشم

عکس از سایت:nabzema.com

لواسان

لواسان باغشهری است که اکثر خانه‌های آن به‌صورت ویلائی و مدرن بنا شده است. برخی از بناها و ساختمان‌هایی که در شهر لواسان احداث شده‌اند، چندین سال پیاپی به‌عنوان شاهکار معماری سال کشور برگزیده شده‌اند. شهر لواسان را از شمال، کوه‌های ورجین، باغدره، کند و افجه، از سمت باختر کوه‌های قصران، از سمت شمال شرقی و شرق کوه‌های ایرا، فیل زمین، لواسانکوه و جاجرود و از جنوب کوه‌های تلو، قوچک، زینکوه و اراکوه دربر می‌گیرند. برای رسیدن به لواسان، از بزرگ‌راه شهید زین‌الدین به‌سمت شرق بروید و از طریق بزرگ‌راه شهید باقری به بزرگ‌راه شهید بابایی و به جاده‌ی لشکرک و از آنجا به لواسان بروید.

لواسان

تنگه واشی

تنگه واشی یا تنگه ساواشی در حدود ۱۵ کیلومتری شمال غربی شهرستان فیروزکوه قرار گرفته و با داشتن آب‌وهوای مناسب در تابستان‌ها، میزبان جمعیت کثیری از مسافران و گردشگران است. شاید یکی از جذاب‌ترین بخش‌های سفر به تنگه واشی حرکت در رودخانه‌ای است که در بین یک دره سنگی قرار دارد. با توجه به نزدیکی تنگه واشی به شهر تهران، امکان مسافرت یک روزه به این منطقه وجود دارد و به‌خصوص در تابستان هزاران نفر به این منطقه مسافرت می‌کنند. تنگه واشی در ۱۷ کیلومتری شهر فیروز کوه قرار دارد. در حرکت از سمت تهران به دماوند ۱۷ کیلومتر بعد از فیروزکوه، خروجی به‌سمت چپ به سوی تنگه واشی حرکت می‌کند.

تنگه واشی

عکس از:-

جنگل تلو

پارک جنگلی تلو در بزرگ‌راه شهید بابایی کیلومتر ۵ جاده تلو واقع شد است. این منطقه‌ی طبیعی زیبا با احداث مراکز خدماتی، تفریحی و ورزشی به قطب تفریح شرق تهران شده است. لازم به ذکر است که جاده‌ی منتهی به این پارک هم مملو از چشم‌اندازهای زیبای طبیعی است که خاطرات خوبی را رقم می‌زند. برای رسیدن به این پارک جنگلی، بزرگ‌راه شهید زین‌الدین را به‌سمت شرق بروید، خروجی جاده دماوند را طی کنید، بعد از دور برگردان، در جاده‌ی تلو حرکت کنید.

نگل تلو

چشمه اعلا

در ۵۱ کیلومتری جاده آبعلی از تهران، چشمه آب معدنی وجود دارد که محلی‌ها آن را چشمه اعلا می‌نامند. دلیل این نام‌گذاری کیفیت آب جوشیده از زمین است. این منطقه که جز ییلاق‌های اطراف تهران محسوب می‌شود و گردشگران زیادی به بازدید از آن نمی‌رود. اما با این وجود می‌توانید با برنامه‌ریزی سفری یک روزه به این مکان، خاطرات خوبی را رقم زد.

چشمه اعلا در ارتفاعات شمال غربی دماوند در بین دره‌های آبریزی که در امتداد غرب به شرق قرار دارند، واقع شده است که به‌عنوان یکی از چشمه‌های مهم و حیاتی دماوند شناخته می‌شود. این چشمه از چشمه‌های پرآب منطقه است که آب بسیار گوارایی دارد و صفای خاصی را به منطقه بخشیده است.

برای رسیدن به این منطقه‌ی زیبا از اتوبان شهید زین‌الدین به‌سمت شرق بروید و پس از گذشتن از اتوبان شهید باقری، به‌سمت آزادراه تهران - پردیس مسیر را ادامه داده، از داخل شهر پردیس گذر کرده و به‌سمت جاده فیروزکوه بروید. ابتدای جاده فیروزکوه مسیرتان را به‌سمت شمال و بلوار شهید بهشتی تغییر بدهید. این مسیر را ادامه بدهید تا به جاده چشمه اعلا و در نهایت خود چشمه برسید.

چشمه اعلا

دریاچه تار و هویر

دریاچه تار و دریاچه هویر در استان تهران واقع است.د ریاچه‎های زمین‎ساختی تار و هویر در ۳۰ کیلومتری شرق شهرستان دماوند از جمله دریاچه‌های آب شیرین کوهستانی هستند. این دریاچه‌ها در ارتفاع بیش از ۲۹۰۰ متر از سطح دریا قرار دارند و راه ارتباطی آن‌ها، جاده ماشین روی دماوند - دریاچه تار است. این دو دریاچه در فاصله حدود ۵۰۰ متری از یکدیگر قرار دارند. بیشترین درازای دریاچه تار ۱/۳ کیلومتر و میانگین پهنای آن ۴۰۰ متر و درازی دریاچه هویر حدود ۹۰۰ متر و میانگین پهنای آن ۱۵۰ متر است. دو دریاچه روی هم نزدیک به ۰/۷ کیلومتر مربع وسعت دارند. سرشاخه آب‎هایی که به این دریاچه‎ها می‎ریزند، چشمه‎ساران کوه‎های قره‎داغ، سیاه‎چال و شاه‎نشین در شمال و آبراهه‌های فصلی از جنوب است که قسمتی ازآب آن‌ها وارد دریاچه‎ها می‎شود و قسمتی دیگر، آب رود‎های تار و هویر را تأمین می‎کنند. دریاچه‌های تار و هویر روی محور چین دار میان دو رشته کوه قره داغ (کوه دوبرار) در شمال و کوه زرین در جنوب واقع شده‌اند. سطح آب آن‌ها در فصل های گوناگون سال متغییر است. این منطقه دارای آب و هوایی کوهستانی است و برای تفریحات آبی از جمله شنا و قایق‌رانی و ماهیگیری مناسب است. راه‌های دسترسی به این دریاچه از طریق شهر دماوند، آبادی چنار عرب‌ها، جاده معدن، آخر جاده خاکی و سپس دریاچه تار است.

غار رود افشان

روستای رود افشان دماوند، مسیر راه کوهنوردهایی است که به ارتفاعات البرز مرکزی صعود می‌کنند. غار رود افشان در همین مسیر است. بلندی سقف غار به‌اندازه‌ای است که می‌توان به‌راحتی در داخل آن حرکت کرد. غار رود افشان در ارتفاع ۱۹۴۵ متر از سطح دریا و بر بالای ارتفاعات شمال شرقی روستای رود افشان واقع شده است. از مشخصات بارز این غار میتوان به دهانه آن با ارتفاع ۲۰ متر و طول ۲۹ متر و نیز آثارها و ستون‌های استالاکتیت و استالاگمیت در طول راهروهای آن اشاره کرد.آب زلالی که از دل صخره‌های سنگی بیرون می‌آید در چاله‌های موجود در کف غار جمع می‌شود. برای دسترسی به این غار بهترین راه گذشتن از جاده فیروزکوه است که بعد از گذر از دو راهی دماوند در محلی بنام سیدآباد به جاده فرعی آسفالته‌ای برخواهید خورد که پس از طی حدود نیم ساعت رانندگی یا دو ساعت پیاده‌روی، به روستای رودافشان می‌رسید. از این روستا پس از حدود ۱۵ تا ۲۰ دقیقه کوه‌پیمایی ساده در طول مسیر غار که البته دارای شیب زیادی هم هست، به دهانه غار خواهید رسید که درون قیف بزرگی به قطر ۱۰۰ متر جا خوش کرده و تنها از لبه همین قیف دهانه غار دیده خواهد شد!

غار بورنیک

در مسیر دماوند به فیروزه کوه، نزدیک روستای هرانده غار جالبی وجود داره که مقصد خیلی از کوهنوردان و علاقه‌مندان طبیعت است البته از هرانده تا غار بورنیک باید حدود دو ساعت پیاده‌روی کنید. غار بورنیک در ۱۳۵ کیلومتری شهر تهران، ۲۳ کیلومتری جنوب غربی شهر فیروزکوه، و ۶ کیلومتری روستای هرانده واقع شده است. دهانه غار به ابعاد ۱۰ در ۱۵ متر و بلندی ۶ متر در ارتفاع ۱۹۵۰ متری سطح دریا قرار دارد. غار از ۳ تالار عظیم تاقدیسی تشکیل شده که در سقف هرکدام، شکاف (گسل) اولیه غار به‌خوبی نمایان است. تالار نخست یا تالار بیرونی محوطه‌ی بزرگی و با سنگچین کردن کف شیب‌دار در گذشته، دو ایوان که با یکدیگر ۲ متر اختلاف ارتفاع دارند به وجود آمده است. این تالار سکونت‌گاه اصلی غار بوده و وجود آثاری مانند سفال‌های شکسته از دوره‌های تاریخی مختلف در آن، نشان‌دهنده‌ی آن است که از مراکز اصلی زیست انسان‌های غارنشین به بعد بوده است. در گوشه راست تالار دیوار دروازه دار سنگچین شده‌ای جلوی یک دهلیز ساخته شده و احتمالا محل نگهداری احشام بوده است. در گوشه چپ تالار ، دهانه‌ای به عرض ۸ متر و بلندی ۱۰ متر ورودی تالار دوم یا تالار اصلی غار است. برای رسیدن به هرانده با خودروی شخصی، باید بزرگ‌راه شهید بابایی را به‌سمت شرق تا انتها رفته و وارد آزادراه جدید تهران-پردیس شوید. تقریبا در انتهای آزادراه، بعد از بومهن و قبل از رودهن وارد جاده فیروزکوه می‌شوید. ۱۲ کیلومتر مانده به فیروزکوه، در سمت راست جاده، به تابلو و فرعی روستای هرانده می‌رسید. از سر جاده تا روستا کمتر از ۱ کیلومتر راه در پیش دارید. با خودروی عمومی: به ترمینال شرق رفته و سوار مینی‌بوس‌های فیروزکوه شوید. قبل از فیروزکوه، ورودی روستای هرانده پیاده شده و بقیه راه تا روستا را پیاده طی کنید.

غار بورنیک

تنگه لالون

آبشار و منطقه لالون یکی از دیدنی‌های طبیعت کم نظیر البرز جنوبی است که در دوازده کیلومتری شمال شرق فشم واقع شده است. روستای لالون طبیعتی كوهستانی دارد و پر از چشمه‌های زیباست. كوچه باغ‌های باصفا، تنگه لالون و همچنین آبشار خلنو از دیگر جاذبه‌های طبیعی این روستا است. تنگه لالون هوای مطبوعی دارد و آبشارها، چشمه‌ها، برف‌چال‌ها و تونل‌های برفی روی بستر رودخانه که ناشی از بهمن‌های زمستان سال گذشته است، در طی مسیر چشم نوازی می‌کنند. از ویژگی‌های زیستی منطقه می‌توان از وجود گیاهان متعدد و متنوعی همچون گون، گلپر، لاله، شقایق، زرشک، سیرک، لوچک، گزنه، و... نام برد. پرندگانی همچون عقاب طلایی، هما، کبک، دری، چکاوک، هدهد، صعوه و حیواناتی مانند قوچ، میش، کل و بز، خرس قهوه‌ایی، گرگ و ... در این منطقه یافت می‌شوند. برای رسیدن به لالون، از دوراهی لشكرک به‌سمت جاده فشم بروید؛ به دورهی فشم كه رسیدید، به‌سمت راست و به طرف زاگون و گرمابدر ادامه مسیر بدهید. در زاگون و سمت چپ جاده، راه باریكی وجود دارد كه به لالون می‌رسد. طی این مسیر حدود یک ساعت زمان می‌برد.

تنگه لالون

دشت لار دماوند

دشت لار بزرگ‌ترین دره ایران است که در ۷۰ کیلومتری شرق تهران در جاده هراز قرار گرفته است. آب‌وهوای متغیر این دشت را به «لار دیوانه» و چشمه‌های متعدد آن را به زمین «هزار چشمه» مشهور کرده است. پارک ملی لار که حدود ۲۸ هزار کیلومتر مساحت دارد، مکانی مناسب برای راهپیمایی و دریاچه آن در صورت صدور اجازه توسط سازمان حفاظت محیط زیست موقعیتی خوب برای شنا و ماهیگیری است. لار مکان مناسبی برای دیدن چهره زیبای بام ایران است. لار زیستگاه جانورانی چون گراز، گرگ، روباه، پلنگ، کل و بز، قوچ و میش، عقاب طلایی، کبک و انواع مار چون افعی البرزی و ماهی قزل آلا است. با ورود به جاده هراز از انتهای بزرگ‌راه بابایی و عبور از رودهن و بومهن و سپس گردنه امامزاده هاشم مسیر سرپایینی شده و با طی چند پیچ و ۲-۳ کیلومتر منظره‌ی بی‌نظیری از کوه دماوند را مشاهده خواهید کرد که توصیه می‌شود پیش از رسیدن به ساختمان راه داری توقفی کرده و عکسی یادگاری با این غول سپید داشته باشید. کمتر از ۱۰ دقیقه بعد به پلور خواهید رسید. دقت کنید که تابلو چشمگیری وجود نداشته و بهتر است که دنبال مجسمه طلایی کوهنورد در سمت چپ خود بگردید. و از همان جا به جاده فرعی وارد شوید.

دشت لار دماوند

دیدگاه  

    تبلیغات