تدوین دستور العمل ورود گردشگران به ایران

تدوین دستور العمل ورود گردشگران به ایران

تیم  کجارو
| دوشنبه, ۱۸ آبان ۹۴ ساعت ۱۲:۰۰
«همراه سفر» به عنوان دستورالعمل مسافران ورودی به ایران، شامل ملاحظاتی که گردشگران ورودی باید آن را رعایت کنند، در دستور کار نمایندگی‌های ایران در خارج از کشور قرار می‌گیرد.

نشست مشترک مسعود سلطانی‌فر رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و معاونین سازمان با روسای نمایندگی‌های جمهوری اسلامی ایران در خارج از کشور برگزار شد.

سلطانی فر در این نشست اظهار داشت:

در حال حاضر ۹۰۰ پروژه در حوزه گردشگری با اعتباری بالغ بر ۳۰ هزار میلیارد تومان با میانگین پیشرفت فیزیکی ۴۵ درصد در نقاط مختلف کشورمان در دست ساخت هستند. تنها بخشی که امروز در فعالیت‌های اقتصادی کشور رونق دارد و تمرکز و تاکید مسئولین کشور را به خود معطوف کرده، گردشگری است و ما معتقدیم گردشگری موتور محرک خوبی برای خروج کشور از رکود اقتصادی است.

وی افزود:

بسته سرمایه‌گذاری برای دوره پساتحریم با حدود ۱۵۰۰ پروژه و با اعتباری بالغ بر ۳۰ میلیارد دلار تهیه شده است که در این بسته پیشنهادی، جزئیات تمامی پروژه‌ها در تمامی استان‌های کشور به دو زبان انگلیسی و فارسی به سرمایه‌گذاران معرفی شده است و ظرف یک هفته آینده این بسته به زبان عربی هم ترجمه خواهد شد.

سلطانی فر افزود:
تعدادی از فرودگاه‌های کشور با تلاش وزارت راه و شهرسازی در حال گسترش است و امیدواریم ظرف ۱۰ ماه آینده ترمینال سلام فرودگاه بین‌المللی امام خمینی(ره) به بهره‌برداری برسد، همچنین ایجاد شرایط و زمینه مساعد برای صدور ویزای الکترونیک با مصوبه دولت بر عهده وزارت امور خارجه قرار گرفته است.

رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری همچنین به صدور سفرکارت در فرودگاه برای گردشگران اشاره کرد و خاطر نشان کرد:

کردیت کارت یکی از مشکلات و گرفتاری های عمده گردشگران ورودی به کشورمان است که در حال حاضر سفرکارت که توسط دو بانک داخلی صادر می شود به عنوان یک راهکار کوتاه‌مدت مورد استفاده قرار گرفته و امیدواریم ظرف چند ماه آینده با لغو تحریم‌ها، امکان عملیاتی کردن، کردیت کارت فراهم شود.

رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری با اشاره به اینکه تعداد هتل‌های ۴ و ۵ ستاره کشور از ۱۳۰ باید به ۴۰۰ هتل برسد، تصریح کرد:
باید سالانه بین ۲۵ تا ۳۰ هتل ۴ و ۵ ستاره به هتل‌های کشور اضافه کنیم، در حال حاضر با تلاش و تمرکز خوب سرمایه‌گذاران بخش خصوصی ۱۲۴ هتل در کشور ( ۴۷ هتل ۵ ستاره و ۷۷ هتل ۴ ستاره ) در کشور در حال ساخت است و اگر منابع مورد نیاز برای ساخت این هتلها ظرف ۳ سال آینده فراهم شود، شاید در طول فعالیت دولت تدبیر و امید معادل کل تاریخ هتلداری در کشور، هتل احداث شود.

معاون رئیس جمهور با اشاره به حضور سرمایه گذاران خارجی در ایران، ادامه داد:

ما با قانون حمایت از سرمایه‌گذاری خارجی از این روند استقبال می‌کنیم، بهره‌برداری از هتل‌های جدید با نام‌های Novotel و Ibis فرودگاه بین‌المللی امام خمینی(ره) در تهران توسط گروه هتلداری اکور که از مهرماه آغاز شده است یک نمونه از حضور سرمایه‌گذاران خارجی است، همچنین انعقاد قرارداد با یک گروه فعال اتریشی در حوزه گردشگری ریلی از دیگر موارد حضور سرمایه‌گذاران خارجی در عرصه گردشگری کشور است.

رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری تصریح کرد:

بسیاری از گروه‌های هتل‌سازی زنجیره‌ای پیش از انعقاد تفاهم‌نامه وین نسبت به حضور در ایران اعلام آمادگی کردند، هرچند اروپایی‌ها ملاحظات مربوط به تحریم را داشتند و با برطرف‌شدن این مانع وارد این عرصه خواهند شد، اما سرمایه‌گذاران عرب قبل از توافق وین کار خود را در این حوزه آغاز کردند و در حال حاضر ۷ هتل توسط سرمایه‌گذاران عرب و مسلمان در شهر مشهد، در دست ساخت است.

در ادامه این نشست سفرا و نمایندگان جمهوری اسلامی ایران در خارج از کشور به بیان نظرات و پیشنهادات خود در رابطه با سه حوزه میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری پرداختند.

پاک آئین سفیر ایران در جمهوری آذربایجان در این نشست گفت:

کشور آذربایجان با ۴ شهر جمهوری اسلامی ایران هم‌مرز است و به طور میانگین سالانه یک میلیون گردشگر از این کشور به شهرهای مختلف ایران برای زیارت و سیاحت سفر می کنند.

پاک آئین تصریح کرد:

با توجه به وجود مواریث مشترک بین کشورهایی که در حوزه تمدنی و فرهنگی ایران قرار دارند، برای حفظ این تاریخ مشترک باید به صورت گروهی و با تهیه پرونده‌های مشترک در عرصه‌های بین‌المللی حاضر شویم.

کلانتری سفیر ایران در مکزیک، خواستار توجه به سایر زبان‌ها و به ویژه زبان اسپانیولی در تهیه لوح‌های فشرده و اقلام تبلیغاتی شد و افزود:

در کنار ابعاد فرهنگی و تاریخی باید پیشرفت‌های علمی و فنی کشور به گردشگران و مردم سایر کشورها شناسانده شود.

وی ادامه داد:

در مکزیک تعداد بسیاری از مردم علاقه‌مند به فرهنگ و تاریخ ایران هستند؛ به طوری‌که نمایشگاه "ایران قطعه‌ای از بهشت" که سال ۲۰۱۴ در مکزیک برپا شد، حدود ۲ میلیون بازدیدکننده داشت، همچنین ما آمادگی داریم نمایشگاه دائمی صنایع دستی ایران را در یکی از بهترین موزه‌ها و یا اماکن فرهنگی مکزیک برپا کنیم.

حبیب الله زاده کاردار کشورمان در لندن از افزایش درخواست برای سفر به ایران خبر داد و گفت:

تسهیلات صدور ویزا به ویژه برای شیعیانی که در کشور انگلیس زندگی می کنند و علاقه‌مند سفر به ایران و زیارت اماکن مقدس ما هستند، باید بیش از پیش مورد توجه قرار گیرد.

وی ادامه داد:

بسیاری از مراکز فرهنگی و تاریخی کشور انگلیس از جمله موزه بریتانیا (Britis Museum) که همکاری‌هایی را از گذشته با موزه ملی ایران داشته است، علاقه‌مند به افزایش تعامل و همکاری‌های پژوهشی و علمی است.

مختص آبادی سرکنسول ایران در بصره هم در این نشست، با اشاره به اینکه زوار عراقی باید مورد توجه ویژه قرار گیرند، تصریح کرد:

ساماندهی ارائه خدمات گردشگری و حمل‌و‌نقل زوار از موضوعات مهمی است که در ارتباط با زوار و گردشگران عراقی، باید مورد توجه قرار گیرد.

وی خاطرنشان کرد:

این آمادگی وجود دارد که در کریدور بین شلمچه و بصره نمایشگاه دائمی ایران‌شناسی برپا شود.

منبع: خبرگزاری مهر

مطالب مرتبط:

    برچسب‌ها

    دیدگاه  

      تبلیغات