کشف گور سه هزار ساله با ساختار سنگی و پلان مدور در کردستان

تیم  کجارو
پنجشنبه، ۵ آذر ۱۳۹۴ ساعت ۱۱:۰۰
کشف گور سه هزار ساله با ساختار سنگی و پلان مدور در کردستان
کاوش‌های باستان شناسی در نزدیکی روستای روآر در استان کردستان منجر به کشف گوری با معماری سنگی و پلان مدور شد.
طاهر قسیمی سرپرست هیات باستان شناسی روستای روآر گفت:
کاوش های باستان شناسی در نزدیکی روستای روآر در شهرستان سروآباد کردستان منجر به کشف گوری با معماری سنگی خشکه چین شد که در حدود سه هزار سال پیش توسط اقوام عصرآهن در غرب زاگرس مورد استفاده بوده است.

به گفته این باستان شناس، این گور و مکان های دیگری در اطراف روستای روآر طی بررسی های باستان شناسی منطقه در خرداد سالجاری شناسایی و در مهرماه مورد کاوش قرار گرفت.

هیات باستان شناسی گوری منحصربفرد با ساختار سنگی و پلان مدور مورد کاوش قراردادند و بررسی دقیق معماری آن نشان داد که معماران هزاره اول پیش از میلاد دراین منطقه از غرب زاگرس موفق به ساخت فرم اولیه ای از گنبد شده اند که دارای پلان مدور است.

قسیمی با اشاره به ساختار این گور گفت :

این اثر احتمالا ازنخستین مدارک گنبد سازی در غرب ایران است که با شیوه خشکه چین و با دیواره های قوس دارنامنظم ساخته شده است.

به گفته وی، در کف این گور بزرگ بقایای پراکنده حداقل هشت اسکلت انسان یافت شده که براساس مطالعات اولیه به جز یک کودک ویک نوجوان بقیه مربوط به افرادبالغ هستند که با فواصل زمانی مختلف طی عصر آهن دفن شده اند.

وی با بیان اینکه   علاوه بر مطالعه مواد فرهنگی، مطالعات میان رشته ای چون انسان شناسی جسمانی، باستان جانورشناسی، زمین ریخت شناسی، معماری بومی و مردم نگاری منطقه در حال انجام است، گفت:

برای حفاظت و معرفی این اثر ارزشمند هماهنگی های لازم با اداره کل میراث فرهنگی استان کردستا ن، شورای اسلامی و دهیاری روستای روآر و همچنین بخشداری و فرمانداری سروآباد انجام شده تا بتوان این اثر رادر قالب یک سایت موزه معرفی کرد مجوز کاوش در روستای روآر توسط رئیس پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری صادر شده است.

منبع : خبرگزاری مهر

مطالب مرتبط:

    برچسب‌ها

    دیدگاه  

      تبلیغات