مقایسه چمدان و کوله‌پشتی

سعیده خلیلی‌صفا
سه شنبه، ۱۴ مهر ۱۳۹۴ ساعت ۱۸:۰۰
مقایسه چمدان و کوله‌پشتی
پس از انتخاب مقصد، تهیه بلیط و رزرو اقامتگاه، نوبت به یکی از هیجان‌انگیزترین مراحل سفر، یعنی جمع‌آوری وسائل می‌رسد. مهم‌ترین دغدغه در این مرحله انتخاب وسیله‌ مناسب برای گذاشتن لوازم در داخل آن است. در واقع، چالش اصلی، تصمیم‌گیری بین چمدان و کوله‌پشتی است! البته هر یک از وسیله‌ها دارای مزایا و معایبی است که در این انتخاب باید مدنظر قرار گرفته شوند. برای اطلاع بیشتر با کجارو همراه شوید!
بحث انتخاب میان کوله‌پشتی و چمدان از دیرباز دغدغه‌ای برای مسافران بوده است. از یک طرف حجم اندک و سبکی کوله‌پشتی و از طرف دیگر کارآمدی و ظرفیت چمدان این تصمیم را دشوار کرده است. ولی هر یک از آن‌ها دارای محاسن و معایبی است که در اینجا به آن‌ها خواهیم پرداخت.

چمدان

Suitcase or Backpack - Which is Better for Your Travel Needs?

مزایا

 • گنجایش بالا
 • سهولت حمل
 • دسترسی آسان به لوازم داخل آن
 • مناسب برای حمل اشیای شکستنی
۱. در گذشته چمدان‌ها به شکل جعبه‌های بسیار بزرگ و سنگینی بودند که حمل آن‌ها بسیار دشوار بود؛ ولی امروزه با تحولات صورت گرفته در صنعت حمل و نقل بر شکل ظاهری چمدان‌ها نیز تاثیر گذاشته- سبک شدن وزن چمدان‌ها و تعبیه چرخ‌های کوچک- حمل این وسیله نیز بسیار آسان شده است. ۲. از لحاظ تکنیکی، چمدان به گونه‌ای طراحی شده که به جز موقعیت‌های خاص مانند پله‌ نیازی به بلند کردن آن نیست بلکه به دلیل داشتن چرخ می‌توان به راحتی آن را روی زمین کشید. ۳. به محض بازکردن چمدان می‌توان به راحتی همه‌ی اشیای داخل آن را دید و وسیله مورد نیاز را فورا پیدا کرد. ۴. برخی از مسافران اشیای خاص و شکستنی مانند سوغاتی همراه دارند و از این لحاظ چمدان وسیله‌ مناسبی برای حمل آن‌ها است. زیرا چمدان به دلیل داشتن سطح خارجی سخت، در صورت وارد شدن ضربه از شکستن اشیای داخل آن جلوگیری می‌کند. Suitcase or Backpack - Which is Better for Your Travel Needs?

معایب

 • کاهش سرعت در جابجایی
 • حجم زیاد
 • وزن بالا
 • اندازه معین
۱. ممکن است در حین سفر مواقعی پیش بیاید که مسافر مجبور است برای رسیدن به جایی مثلا حرکت قطار یا پرواز با عجله حرکت کند و در چنین موقعیتی حمل چمدان دست و پاگیر است. ۲. بعضی سفرها مانند سفر با دوچرخه شکلی ماجراجویانه دارند و چمدان برای این شکل از سفر چندان مناسب نیست. ۳. اگر شما بنا به دلایلی قادر به حمل اجسام سنگین نیستید، بهتر از چمدان چشم‌پوشی کنید. زیرا افزودن نوآوری‌های جدید به شکل و فرم چمدان بر وزن آن‌ها نیز افزوده است. ۴. چمدان‌ها دارای اشکال محدود و اندازه‌های استانداری هستند. زیرا صرف نظر از عامل خستگی، سهولت حمل چمدان بسیار مهم است. از این‌رو، تناسب شکل و اندازه چمدان با فرم بدن مسافر نیز عامل مهم و موثری است.

کوله‌پشتی

Suitcase or Backpack - Which is Better for Your Travel Needs?

مزایا

 • کاربرد چند منظوره
 • آزاد‌بودن دست‌ها
 • انعطاف‌پذیری
 • قابلیت ذخیره دستی
۱. کوله‌پشتی‌ را می‌توان به راحتی در هر نوع سفر به کار برد. به دلیل تنوع زیاد در شکل و نوع کوله‌پشتی‌ها، می‌توان با توجه به نوع سفر کوله‌ مناسب حتی برای سفرهای کاری را نیز پیدا کرد. ۲. در حین استفاده از کوله‌پشتی، دست‌ها آزاد خواهند بود و در این‌صورت، می‌توانید به راحتی عکاسی کنید یا خوراکی میل کنید بدون اینکه نگران محافظت از چمدان خود باشید. ۳.  به دلیل انعطاف‌پذیری بالا و جاسازی در فضای کوچک، می‌توان کوله‌پشتی را تا یا مچاله کرد. ۴. باوجود ظاهر کوچک، کوله‌پشتی دارای قسمت‌های بسیاری است و به راحتی می‌توان لوازم بسیاری را در آن جاسازی کرد و حتی در مواقع لزوم با سهولت به آن دسترسی داشت.

Suitcase or Backpack - Which is Better for Your Travel Needs?  معایب

 • وزن سنگین
 • بی‌نظمی
 • قیمت بالا
۱. حمل کوله پشتی در تمام روز باعث ایجاد درد و خستگی در ناحیه گردن و شانه‌ها می‌شود. بنابراین، توصیه می‌شود تا افرادی که زمینه ناراحتی در این نواحی را دارند، از کوله‌پشتی استفاده نکنند. البته باید این نکته را نیز در نظر داشت که به تازگی برای کوله‌پشتی‌ها نیز چرخ تعبیه شده و از این‌رو، می‌توان در مواقع خستگی آن را روی زمین کشید! ۲. به دلیل فضای محدود داخل کوله‌پشتی، کلیه وسائل باید بر روی هم قرار گیرند، بنابراین چینش لوازم داخل آن اندکی نامنظم خواهد بود. حتی جستجوی لوازم در داخل آن نیز کمی دشوار است. ۳. کوله‌پشتی‌ها دارای مارک‌ها و انواع مختلفی هستند و با توجه به کیفیت و طراحی آن، قیمت نیز بالاتر می‌رود. اگرچه بیشتر کوله‌پشتی‌ها دارای ضمانت هستند ولی استطاعت مالی همه برای خرید آن‌ها کافی نیست. در مجموع، می‌توان نتیجه گرفت با توجه به نکات ذکر شده کوله‌پشتی و چمدان هر یک دارای مزایا و معایبی است و انتخاب را باید بر اساس نوع سفر، راحتی، اندازه‌ی لوازم همراه و حتی سلیقه شخصی انجام داد. منبع: buzzle

برچسب‌ها چمدان کوله گردی

دیدگاه  

  تبلیغات