گوهررود رشت

گوهررود رشت

مینا داودی
| یکشنبه, ۱۲ مهر ۹۴ ساعت ۲۰:۳۰
رودخانه گوهررود یکی از دو رود شهر رودگذر رشت است. این رود به همراه رودخانه زرجوب از شریان‌های اصلی شهر رشت هستند که به تالاب انزلی منتهی می‌شوند. این رود به دلیل عدم توجه به محیط زیست و ورود زباله‌های بیمارستان‌های این شهر در چند سال اخیر به شدت آلوده شده بود. با کجارو همراه باشید تا این رود را بشناسید.
DSC_0078 گوهررود از ۷۰۰ متری کوه‌های سراوان سرچشمه می‌گیرد پس ورود از جنوب به شهر رشت و با پیوستن به دیگر رودخانه رشت یعنی رود زرجوب رودخانه پیربازار را تشکیل می‌دهد و و از شمال شهر رشت خارج شده در انتها با به تالاب انزلی می‌ریزد. گوهر رود بر خلاف نامش، آبی سیاه رنگ دارد. این رودخانه از طرف جنوب وارد شهر رشت شده و پس از عبور از کنار باغ محتشم و بیمارستان رازی و چمار سرا، به سوی روستای سیاه اسطلخ و جیر محله رفته و سرانجام به تالاب انزلی ختم می‌شود. DSC_0081 در مسیر رودخانه گوهر رود دو مرداب کوچک و بزرگ قرار دارد. مرداب اولی در حوالی جاده لاکان به نام جفت سلان، و مرداب دوم در نزدیکی پل چمار سرا و در پشت محله حافظ آباد قرار گرفته است. قسمت کوچکی از مرداب بزرگ حافظ آباد امروزه از مراکز تفریحی خوش منظر شهر می‌باشد.

آلودگی گوهررود

DSC_0080 در گذشته این رودخانه از جاذبه‌های دیدنی رشت به‌شمار می‌آمد و در آن ماهیگیری نیز می‌شد. اما امروزه این رود با ورود پساب‌ها موجب آلودگی و انتقال این آلودگی‌ها به تالاب انزلی و ایجاد چهره ناخوشایند شهری می‌شود. رودخانه‌های گوهررود و زرجوب رشت به کانال انتقال فاضلاب تبدیل شده است که از این فاضلاب خالص در کشاورزی استفاده می‌شود و این استان از استان‌های پرخطر در آلودگی آب است. عکاس: پویان شادپور تهیه شده در کجارو

برچسب‌ها رودخانه لوکیشن

دیدگاه  

    تبلیغات