با لغو تحریم‌ها، آمریکا اصلی‌ترین مشتری صنایع دستی ایران می‌شود

تیم  کجارو
چهار شنبه، ۲۲ مهر ۱۳۹۴ ساعت ۱۳:۰۰
با لغو تحریم‌ها، آمریکا اصلی‌ترین مشتری صنایع دستی ایران می‌شود

به گفته‌ی عضو هیات‌رئیسه مجمع صادرکنندگان صنایع‌دستی در ارتباط با صادرات صنایع‌دستی به آمریکا، اگر تحریم‌ها برطرف شود، اولین بازار ما آمریکا خواهد بود، اما هنوز تصمیمی جدی برای صادرات صنایع‌دستی به آمریکا گرفته نشده است.

بر اساس گزارش آرش حیدریان، این مجمع، یک هفته پیش شکل گرفته و اساسنامه آن مصوب شده است. هدف از شکل‌گیری این انجمن، کمک به صادرکنندگان و فراهم آوردن تسهیلاتی برای آنانو کشف بازارهای تازه است. وی با اشاره به اینکه هنوز مجمع صادرکنندگان صنایع‌دستی، عضوگیری خود را آغاز نکرده گفت:

تاکنون ۲۰ نفر از صادرکنندگان صنایع‌دستی دور هم جمع شده و این مجمع را تشکیل داده‌اند. قرار است کار عضوگیری را آغاز کنیم و اطلاعات مختلفی را گردآوری و در اختیار اعضای خود قرار دهیم. بدون شک بازاریابی، یکی از مهم‌ترین این اطلاعات است.

حیدریان درباره‌ی کشف بازارهای تازه برای صنایع‌دستی، گفت:

گرچه اروپا درصدر قرار دارد، اما به دنبال دستیابی به بازارهای تازه چون چین و کشورهای آفریقایی و آمریکای جنوبی هستیم. برای مثال کشوری چون چین، می‌تواند یکی از بازارهای جدی برای صنایع‌دستی ما باشد.

عضو هیات‌رئیسه مجمع صادرکنندگان صنایع‌دستی در ارتباط با صادرات صنایع‌دستی به آمریکا گفت:

اگر تحریم‌ها برطرف شود، اولین بازار ما آمریکا خواهد بود، اما هنوز تصمیمی جدی برای صادرات صنایع‌دستی به آمریکا گرفته نشده است.

حیدریان به دست آوردن اطلاعات دقیق درباره صادرات صنایع‌دستی را یکی دیگر از اهداف راه‌اندازی مجمع صادرکنندگان دانست و افزود:

ما نمی‌دانم چه میزان صنایع‌دستی به‌صورت چمدانی و چه میزان از مبادی قانونی به کشورهای مختلف فرستاده می‌شود. با شکل گرفتن این مجمع، اطلاعات دقیق و مستندی درباره میزان صادرات صنایع‌دستی خواهیم داشت.

وی درباره‌ی اینکه مجمع صادرکنندگان صنایع‌دستی قرار است چه تعاملاتی با گمرک برقرار کند و چه تسهیلاتی را به لحاظ رفع مالیات و... در اختیار اعضا قرار دهد، گفت:

یکی از مشکلات صادرکنندگان، بحث مالیات و عوارض است و ما باید با گمرک چانه‌زنی کنیم و میزان برخورداری از معافیت‌ها به قدرت چانه‌زنی ما بستگی دارد.

دیدگاه  

    تبلیغات